Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezwykle ważna, zwłaszcza u dopiero dojrzewających dzieci. To właśnie wtedy dochodzi do czołowych zmian w ich organizmie oraz rozbudowie fizyczności. W tym okresie ważne jest, aby najmłodsi członkowie rodziny dostawali posiłki zawierające pełnowartościowe białko - czyli najważniejszy budulec kości.

Najważniejsze składniki w zdrowym odżywianiu dziewcząt

Warzywa i owocePodczas dojrzewania to właśnie dziewczynki narażone są na bardziej gwałtowne i większe zmiany hormonalne - spowodowane jest to głównie pojawieniem się w pewnym okresie regularnej miesiączki. Wpływa ona zarówno na samopoczucie dopiero co dojrzewających dzieci, jak i stan fizyczny. W połączeniu z resztą objawów jakie towarzyszą dorastaniu powstać może spora mieszanka wybuchowa. Dlatego też, niezmiernie ważne jest aby w tym czasie dziewczęta dostarczały swojemu organizmowi odpowiednią ilość minerałów i owoców, a także dostatecznie się wysypiały.

Podstawowa i zbilansowana dieta dla dziewcząt powinna w sobie zawierać dużą ilość warzyw i owoców, które odpowiadają za prawidłowe wartości witamin wprowadzane do organizmu dzieci dojrzewających. Poza tym, do składników wymaganych zalicza się także białko. Jako budulec odpowiada za odpowiedni rozrost kości oraz tkanki mięśniowej - w okresie dojrzewania, gdy dochodzi do największego chaosu w funkcjonowaniu ciała dziecka jest składnikiem niezbędnym. Warto do tego dodać, suplementy diety w postaci tabletek z magnezem czy wapniem - pamiętajmy jednak, iż ich odpowiednia suplementacja i wchłanianie odbywa się powyżej 12 roku życia.

Węglowodany jako źródło energii dla dziewcząt

Jeśli nasza pociecha uprawia jakiś sport lub jest aktywna fizycznie zadbajmy także o dostarczanie jej prawidłowych ilości węglowodanów. To właśnie dzięki nim dojrzewający nastolatek ma wystarczające pokłady energii pozwalające mu na wydajne spędzenie dnia. Węglowodany wpływają także na samopoczucie oraz niwelują ospałość naszych pociech. Oprócz tego, istotną kwestię w zbilansowanej diecie dla dziewcząt odgrywają zdrowe tłuszcze - znaleźć je możemy w naturalnym maśle czy rybach morskich. Spożywanie, co najmniej raz w tygodniu dań rybnych powinno być w naszym domu regularnością. Zawierają one bowiem istotne kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6, które są niezbędne i wysoce potrzebne naszemu organizmowi.

Jak można zauważyć, odpowiednia dieta dla dojrzewającej nastolatki jest niezmiernie istotna. Zapewni jej prawidłowy rozwój oraz wpłynie na jej samopoczucie. Jeśli zachowanie lub funkcjonowanie naszego dziecka budzi nasze podejrzenia warto zwrócić uwagę na posiłki jakie spożywa. Jeśli oparte są one w głównej mierze na sztucznych, gotowych oraz kalorycznych daniach nic dziwnego, iż nastolatka wykazuje nadmierną ospałość, apatię czy niedobory witaminowe - regulując jej odżywianie szybko powinniśmy zauważyć efekty.