Jak wiadomo każde dziecko uwielbia smakować słodkie produkty jak batoniki, gazowane napoje czy też lody. Nic w tym złego jeśli w diecie naszego malucha jest ustalona dawka słodkości na które maluch może sobie na co dzień pozwolić. Problemem staje się natomiast zbyt częste pochłanianie niezdrowych przekąsek, które w przyszłości z pewnością przyniosą wiele przykrych konsekwencji. Cukier zawarty w dużych ilościach w jedzeniu powoduje liczne próchnice oraz znacznie obniża odporność dziecka. Poza tym produkty słodzone powoduje znaczny przyrost masy, podczas którego nasz organizm nie otrzymuje wszystkich właściwości odżywczych. Podczas spożywania słodyczy, jak i słodkich napojów dostarczamy organizmowi puste kalorie, które nie mają nic wartościowego, z czym mogły podzielić się w naszym układzie pokarmowym. W związku ze zbliżającym się upalnym latem, coraz większa ilość dzieci, jak i dorosłych rozpocznie coraz częstsze sięganie po różnego rodzaje płyny, które głównym zadaniem będą ugasić pragnienie. Jak zatem przekonać oraz jednocześnie ustrzec malca przed niezdrowymi, wysoko słodzonymi napojami? Kilka słów o tym  jak zachęcić dziecko do picia wartościowych soków znajdziecie w poniższym wpisie.

Postaw na owoce!

Każdy maluch posiada na swojej liście owoców ten jeden ulubiony. Aby przekonać malucha do picia świeżo wyciśniętych soków zaproponuj wykonanie własnego, który wspólnie wykonacie w domu. Owoce również posiadają cukier- inaczej fruktozę, lecz jest on o wiele bardziej wartościowy w porównaniu z cukrem prostym. Jest on zarówno mocno słodki, jak ten w batoniku czy w czekoladzie, na który nie jedno dziecko będzie miało chrapkę. Poza tym owoce to magazyn nie tylko cukru, ale i licznych witamin jak witamina C, A, E oraz flawonoidy, które szczególnie intensywnie oddziaływują na wolne rodniki powstające między innymi podczas stanów zapalnych organizmu. Oprócz tego do organizmu trafia błonnik, który reguluje trawienie oraz zmniejsza stężenie cukru we krwi.

Jaki sok owocowy warto pić?

Bardzo zdrowym sokiem, którym warto poczęstować naszego młodego miłośnika słodyczy jest sok pomarańczowy, sok z cytryny czy z truskawek. Dużym zasobem wspomnianej witaminy C są również maliny. Oprócz wykonania soków owoce sprawdzą się jako lekki deser, czy podwieczorek. Aby uzupełnić minerały oraz sole mineralne warto również wypróbować sok wykonany z warzyw czyli na przykład sok z kiszonych buraków czy marchwi. Sok z kiszonych buraków działa jak probiotyk, tworzy osłonę jelitową oraz tworzy rozrost ,,dobrych bakterii’’.