Dla każdego człowieka moment, w którym dowiaduje się, że zostanie rodzicem jest wyjątkową chwilą, która odmienia całe jego życie. Dla jednych bywa to długo wyczekiwana wiadomość, która przynosi ogromną radość, dla innych duże zaskoczenie. Niezależnie od tego rola, którą będzie musiał odgrywać przez wiele lat dla dziecka, jest ogromnym wyzwaniem. Warto jednak poświęcić nieco wysiłku, aby przygotować się do niej, śledząc blogi parentingowe, czytając fachową literaturę czy rozmawiając na ten temat z najbliższymi.

Czerp z doświadczenia innych

mama i córkaPierwsze dziecko dla każdego jest ogromnym wyzwaniem i nie ma nic złego w tym, że większość zagadnień z jego wychowaniem i opieką nad nim jest dla nas obca. Nie należy jednak zanadto eksperymentować metodą prób i błędów, znacznie lepiej korzystać z doświadczenia innych. W internecie bez problemu znajdziemy fora i blogi parentingowe z ogromnymi ilościami informacji, lecz na początku lepiej wybrać rozmowę z najbliższymi. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, który przede wszystkim na początku będzie starał się uspokoić nasze obawy. Dopiero gdy nieco oswoimy się z myślą o nowej roli warto odwiedzić blog parentingowy lub sięgnąć po specjalistyczną literaturę. Ze spokojną głową znacznie łatwiej będzie nam przyswoić wiedzę na nieznane dotychczas tematy. Książki mogą dostarczyć fachowych informacji, lecz nie należy na ich rzecz całkowicie odrzucać blogów parentingowych. W przeciwieństwie do specjalistów zazwyczaj prezentują praktyczne porady na temat rodzicielstwa, które bywają niezwykle przydatne w pierwszych miesiącach. Każdy blog parentingowy prowadzi osoba, dla której ten temat jest prawdziwą pasją i jest na bieżąco z wszelkimi nowościami, które go dotyczą. Pod adresem http://jestemmama.pl można znaleźć fachowy blog parentingowy, który w doskonały sposób łączy informacje podparte faktami naukowymi z ich wymiarem praktycznym.

Miej swoje zdanie

Nikt nie powinien jednak w całości przyswajać wszelkich przeczytanych lub zasłyszanych informacji. Niezbędna jest odpowiednia refleksja i analiza wszelkich wiadomości, część z nich może być już zwyczajnie nieaktualna. Inne mogły okazać się przydatne w przypadku pewnych grup osób, lecz da się ich wykorzystać w naszej sytuacji. Przede wszystkim w każdej sprawie należy mieć swoje zdanie i opinię, aby nie zgadzać się bezkrytycznie z opiniami innych. Nikt za nas nie przejmie odpowiedzialności za wychowanie i zdrowie naszego dziecka.