Samodzielny wyrób przetworów mięsnych, choć wymaga sporego nakładu pracy, nie jest procesem wybitnie skomplikowanym. Wystarczy trzymać się tradycyjnej receptury i wybierać produkty – surowiec dobrej jakości, by otrzymać wyrób, na przykład pasztet domowy, o pożądanym przez nas smaku i konsystencji. Do wyrobu pasztetu w warunkach domowych potrzebować będziemy przede wszystkim mięsa określonego rodzaju, podrobów, przypraw, a jeśli lubimy, również warzyw tj. marchew czy seler. Oczywiście potrzebne będą nam również naczynia i narzędzia do przygotowania masy do wypieku pasztetu. Od czego zatem zaczynamy?

Czego potrzebujesz, by przygotować pasztet domowy?

Pasztet domowy w słoikuPodstawą każdego pasztetu jest mięso. W zależności od tego, jakiego rodzaju pasztet chcesz przygotować, do jego produkcji możesz użyć mięsa wieprzowego – najczęstszy wybór, mięsa drobiowego lub mięsa królika. Oczywiście domowe pasztety wyrabia się również z innych gatunków mięs, chociażby z dziczyzny. Dla nadania pasztetowi charakterystycznego smaku potrzebujesz jeszcze wątróbki i skórek wieprzowych lub innego źródła tłuszczu – jeśli preferujesz bardziej suche, dietetyczne pasztety, jako źródła tłuszczu możesz użyć niewielkiej ilości boczku wieprzowego lub zupełnie zrezygnować z takiego dodatku. Do przygotowania domowego pasztetu potrzebujesz jeszcze klasycznych przypraw tj. sól i pieprz, ziele angielskie i liść laurowy – oczywiście możesz również użyć innych, dodatkowych przypraw, według własnego rozeznania i upodobań. Tradycyjny pasztet domowy wymaga również charakterystycznego dodatku w postaci ugotowanych i rozdrobnionych warzyw, które miesza się ze zmielonym mięsem. Takim warzywem numer jeden jest oczywiście marchewka, ale do pasztetu można dodać także seler, pietruszkę, a nawet porę. Oczywiście do pasztetu dodajemy drobno zmieloną cebulę, czosnek – jeśli lubimy, wcześniej namoczoną w wodzie bułkę typu kajzerka i jajka, do wyrobienia jednolitej masy.

Jak wyrobić pasztet?

Mięso, podroby i warzywa, których użyjemy do przygotowania pasztetu, najpierw gotujemy, a później mielimy i po dodaniu pozostałych składników – przypraw, cebuli, bułki i jajek, wyrabiamy na jednolitą masę. Klasyczny pasztet domowy najczęściej wypiekany jest w podłużnej i dość głębokiej foremce, którą wcześniej warto wysmarować tłuszczem lub wyłożyć cienkimi plastrami boczku. Pasztet pieczemy w piekarniku w temperaturze około 180 stopni Celsjusza przez 40-60 min, do lekkiego zbrązowienia jego wierzchniej części. Po wystygnięciu pasztet przechowujemy w lodówce i jemy na zimno, najczęściej z pieczywem.