Soczewki kontaktowe stanowią alternatywę dla okularów, których noszenie w pewnych sytuacjach jest niewskazane. Dotyczy to na przykład uprawiania niektórych sportów, jak koszykówka czy siatkówka. Jednak wybór odpowiednich soczewek nie jest łatwą sprawą. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, na przykład soczewki Dailies Total 1 z innowacyjną technologią gradientu uwodnienia. Aby nie żałować pochopnie podjętej decyzji, warto poznać kilka faktów o szkłach kontaktowych.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki dzielą się na twarde i miękkie. Twarde są zdecydowanie rzadsze. Stosują je osoby z określonymi dolegliwościami, na przykład pacjenci ze stożkiem rogówki. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, niektóre mogą być noszone nawet przez dwa lata. Wśród soczewek miękkich wyróżnia się soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe. Soczewki jednodniowe Total 1 od Alcon są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które szkła kontaktowe noszą na zmianę z okularami. Zakłada się je rano, a wyrzuca wieczorem. Nie wymagają zatem pielęgnacji i nie musimy martwić się o ich właściwe przechowywanie i zdatność do użytku, jak w przypadku soczewek o dłuższym terminie przydatności.

Dailies Total 1 – soczewki z gradientem uwodnieniaWłaściwości  Dailies Total 1

Kupując soczewki, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa parametry. Ważny jest poziom uwodnienia soczewki, który wiąże się nierozerwalnie z komfortem noszenia. Drugi istotny aspekt to przepuszczalność tlenu, współczynnik tego parametru wskazuje, ile tlenu jest dostarczane przez soczewkę do rogówki. Oba parametry wpływają na zdrowie oczu, a tym samym decydują o bezpieczeństwie użytkowania. W soczewkach jednodniowych Total 1 od Alcon zastosowano tak zwany gradient uwodnienia. Oznacza to, że zawartość wody jest inna w różnych częściach soczewki. Najwyższy poziom, zbliżony do poziomu nawodnienia oka, występuje w części powierzchniowej soczewki i wynosi 80%. Takie rozwiązanie zapewnia oku optymalne nawilżenie. Nie dochodzi do przesuszenia i podrażnienia narządu wzroku. Co więcej, współczynnik tlenotransmisyjności w soczewkach Dailies Total 1 jest najwyższy pośród wszystkich soczewek jednodniowych. Jest to więc rozwiązanie, które pozwoliło na połączenie wysokiej zawartości wody i przepuszczalności tlenu.


Soczewki Dailies Total 1 dzięki zastosowaniu technologii gradientu nawodnienia stanowią optymalne połączenie najważniejszych parametrów użytkowych. Są więc rozwiązaniem w pełni bezpiecznym i maksymalnie komfortowym. Zwłaszcza osoby prowadzące aktywny tryb życia, uprawiające różne sporty i ceniące komfort w każdej sytuacji, powinny zainteresować się takim rozwiązaniem.