Opakowania eko to trend zagrzewający stałe miejsce w gastronomii. Współczesność przyniosła ogromną popularność dań na wynos lub z dowozem. Dzisiaj nie muszą już dusić się w piankowych białych pudełkach i foliowych workach. Papierowe kartoniki i torby, pudełka z trzciny cukrowej, a nawet liści palmowych i otrąb pszennych – to wyroby obok których trudno przejść obojętnie. Są przyjazne środowisku, dekoracyjne i funkcjonalne.

Jednorazowe opakowania eko – to jest możliweDlaczego warto postawić na opakowania eko?

  • Smak i bezpieczeństwo

Choć potrawa najlepiej smakuje zjedzona przy stoliku restauracyjnym, to jednak nie zawsze jest to możliwe. Wybór opakowań eko to minimalizacja zmiany smaków. Użycie plastiku może nadać jedzeniu nieprzyjemny posmak, a nawet być toksyczne. Temperatura wewnątrz pudełka z łatwością uszkadza tworzywo. Warianty ekologiczne są neutralne w smaku i zapachu, a także wykonane z naturalnych surowców. Nawet jeśli nieznacznie ulegną temperaturze (choć są raczej wytrzymałe), do dania nie przedostaną się żadne szkodliwe substancje.

  • Przychylność klienta

Opakowania eko są dziś już dosyć modne, jednak nie każdy lokal gastronomiczny je stosuje. To wciąż stanowi okazję do wyróżnienia się na rynku. Restauracje dbające o środowisko nasuwają dobre skojarzenia. Wykorzystanie dobrych jakościowo pudełek i sztućców z biodegradowalnych surowców podświadomie świadczy o wysokiej jakości produktów spożywczych używanych przez kucharza. Choć najważniejszy jest, oczywiście, smak dania, ekologiczne wybory to dobre posunięcie marketingowe. Zamiana jednorazowych opakowań z pianki i plastikowych sztućców na trzcinę cukrową, papier i drewno to nadanie lokalowi klasy i dobrego stylu. Nie mówiąc już o tym, że wielu klientów jest coraz bardziej świadoma ekologicznie. Niektórzy do tego stopnia, że sam rodzaj opakowań determinuje ich wybory gastronomiczne.

  • Ochrona środowiska

Również restauratorowi może zależeć na działaniu w duchu eko – bez względu na to, co mówią i myślą klienci. Każda firma zdaje sobie sprawę z ilości odpadów, jakie produkowane są podczas masowego przygotowywania posiłków. Opakowania foliowe i butelki po produktach używanych w kuchni, niezjedzone resztki dań, serwetki, ręczniki papierowe, potłuczone naczynia i wiele innych – uświadomienie sobie tej skali może przyprawić o ból głowy. Regularny zakup opakowań eko to dobry krok w kierunku zmiany. Takie pudełka są biodegradowalne, rozkładają się więc w środowisku maksymalnie do kilku miesięcy. Są bezpieczne dla organizmów żywych, m.in. dla człowieka. Również ich produkcja często przebiega w proekologicznych warunkach.