Nadciśnienie dotyczy wielu osób, jeśli nie jest jeszcze przypadłością stałą, a powtarzającą się co jakiś czas można z nią walczyć innymi metodami niż stale przyjmowane leki. Ważne i jakże banalne jest stwierdzenie, że po prostu trzeba o siebie dbać na różne sposoby. Oto garść porad jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem.

Zadbaj o zdrową dietę

Zdrowa dieta to hasło, które bardzo często słyszymy. Jednak co jeść, aby móc regulować poziom ciśnienia tętniczego krwi? Przede wszystkim pomocne są wszystkie produkty zawierające witaminę D i witaminę C, a także żelazo. Zatem nie można stronić zarówno od czerwonych, jak i zielonych warzyw, które dodatkowo są bogate w foliany rozszerzające naczynia krwionośne i pozwalające na transport tlenu do wszystkich komórek ciała. Można sięgnąć również po suplementy takie jak: algi morskie zawierające chlorofil mający podobne działanie do folianów, a także pokrzywę indyjską. Zdrowy suplement diety pokrzywa indyjska może przyczynić się do obniżenia ciśnienia rozkurczowego. Jednak jego skuteczność jest zauważalna w przypadku każdego rodzaju nadciśnienia. Ponadto musisz pamiętać o unikaniu w swojej diecie soli, gdyż przyczynia się ona do wzrostu ciśnienia tętniczego. Po prostu nie dodawaj jej dodatkowo do potraw i zastąp aromatycznymi ziołami. Jeśli stosujesz gotowe mieszanki, to koniecznie sprawdź czy nie ma w składzie soli. Ponieważ sól znajduje się we wszystkich produktach żywnościowych, a szczególnie mięsie nie należy jej dodatkowo używać, gdyż 1 g soli w zupełności wystarcza. To trudne do osiągnięcia dlatego warto nie przekraczać łyżeczki soli w swojej diecie.

Przede wszystkim dobrze się wysypiaj

Poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na sen i odpoczynek jest niezwykle ważne w przypadku epizodów nadciśnienia. Sen powinien trwać przynajmniej 7 godzin. Przy intensywnej pracy należy również pamiętać o robieniu sobie krótkich przerw na kilka głębszych oddechów. Życie w napięciu i stresie z pewnością nie wpływa dobrze na problemy z ciśnieniem, dlatego zawsze w ciągu dnia trzeba znaleźć czas na regenerację. Wytwarzanie melatoniny ma istotne znaczenie w regulowaniu ciśnienia tętniczego przed snem. Można ją również suplementować, aby zadbać o lepszą jakość snu i szybsze zasypianie.

Zwiększ aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna ma niezwykle istotne znaczenie w walce z nadciśnieniem i nie chodzi tu o bicie rekordów w maratonach, a ruszanie się w ogóle. Niestety coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Jeśli praca również ma taki charakter, a do tego jest źródłem długotrwałego stresu, to prosta droga do nadciśnienia. Dlatego dzień warto rozpocząć od krótkich ćwiczeń rozciągających, czyli stretchingu. To pozwoli pobudzić nie tylko mięśnie, ale również krążenie. Oczywiście nie chodzi o to by wylewać zimne poty, ale po prostu trochę się rozruszać i w ten sposób dotlenić. Bardzo dobre są również spacery. Człowiek w ciągu dnia powinien przejść przynajmniej 10 tys. kroków, czyli ok. 6 km. To godzinny spacer, który może wpłynąć zbawiennie na Twój organizm. Jeszcze lepiej , jeśli zdecydujesz się na marszobiegi, oczywiście, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Możesz również wybrać rower elektryczny, który polecany jest dla osób chcących poprawić swoją kondycję. Świetnie na układ krążenia i dotlenienie krwi działa również pływanie. Jeśli dodatkowo masz problemy z alergią i dusznościami, możesz sięgnąć po suplement diety, który pozwoli rozszerzyć oskrzela, a tym samym bardziej efektywnie oddychać i zapewniać transport tlenu do wszystkich komórek ciała. Wspomagająco może w tym względzie działać pokrzywa indyjska. Dzięki temu również aktywność fizyczna będzie większą przyjemnością.

Ogranicz używki i zadbaj o prawidłowe ciśnienie

Zarówno palenie papierosów, jak i picie alkoholu przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Warto wiedzieć, że nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do tego, że krew dosłownie musi się przez nie przeciskać, a wynikiem tego jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, a także przyspieszenie odkładania blaszek miażdżycowych. Alkohol w niewielkich ilościach, a właściwie czerwone wino może spowalniać rozwój miażdżycy. Niemniej jednak nadmiar jego spożywania także prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, który się utrwala. Rezygnacja z używek może pozwolić uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Jest wiele sposobów walki z nadciśnieniem. W pędzie życia trzeba znaleźć czas na pracę i odpoczynek i nie zaniedbywać właściwej diety, snu i aktywności fizycznej. Jeśli nadciśnienie wynika ze złych nawyków szybko można odczuć poprawę stanu zdrowia. Warto zmieniając nawyki sięgnąć również po suplement diety, który pomoże przywrócić prawidłowe ciśnienie.