Uzależnienie od nikotyny to poważny nałóg, który zbiera co roku ogromne żniwo. Osoby palące cierpią na dolegliwości, przez które trudniej funkcjonować im w życiu codziennym, np. zadyszka, kołatanie serca, kaszel. Często też zapadają na nowotwory i choroby serca, które są związane z licznymi substancjami rakotwórczymi i smolistymi, jakie występują w każdym papierosie.

Palenie jest niemodne, a w wielu miejscach wręcz zakazane. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend, który nakazuje rzucanie palenia. Nie dość, że papierosy są szkodliwe, to po prostu źle wpływają na nasz wygląd zewnętrzny, powodują szarzenie skóry, przyspieszają powstawanie zmarszczek, wysuszają skórę. Poza tym, nałogowy palacz jest przesiąknięty dymem, przez co jego ubrania mają nieprzyjemny zapach. Wszystko to przemawia jasno za tym, aby rzucić palenie. I to jak najszybciej.

Rzucanie palenia nie jest proste i wymaga dużo samozaparcia oraz środków, które pozwolą uniknąć organizmowi szoku po odstawieniu nikotyny (do tego celu służą popularne preparaty, jak Nicorette, czy Desmoxan). Ów szok jest bardzo szkodliwy i może nawet doprowadzić do problemów z krążeniem krwi. Bardzo ważne w rzucaniu jest znalezienie odpowiedniej motywacji- to jednak zależy już od samego uzależnionego i jego bliskich. Na wiele osób działa podliczenie kosztów papierosów- wówczas tak naprawdę pierwszy raz dociera do nich, ile pieniędzy zmarnowali. Warto tego spróbować, być może uświadomimy sobie, że nałóg „pożera” co roku nam ciekawe wakacje zagranicą.

Oprócz silnej woli niezbędne będzie wspomniane wyżej wsparcie preparatami bez recepty, jak Nicorette, Desmoxan, czy Niko-lek. Preparaty mają różną postać, dlatego można wybrać taką formę, jaka odpowiada pacjentowi najbardziej. Dużą popularnością cieszą się gumy do żucia, które podczas żucia uwalniają do jamy ustnej nikotynę o odpowiednim stężeniu. Podobne, ale szybsze działanie posiadają tabletki do ssania Nicorette, z których nikotyna przenika od razu do śluzówki i zmniejsza potrzebę zapalenia. Kilka lat temu na rynek weszły także specjalne inhalatory. To małe i poręczne tubki, które można mieć zawsze przy sobie- w kieszeni, torebce, w domu i w podróży. Mają wielkość, mniej więcej, zwykłego papierosa. Kiedy przychodzi chęć na papierosa, wówczas można posłużyć się inhalatorem i zaciągać się nim jak zwykłym papierosem. Preparaty w takiej postaci są dobre także dla tych, którzy często narzekają, że nie mają „co zrobić z rękami”, np. podczas wyjścia na papierosa ze znajomymi, albo kolegami z pracy.

Preparaty takich marek jak Nicorette, czy Desmoxan posiadają różne stężenie nikotyny. Warto zaczynać od tych silniejszych, aby stopniowo schodzić na mocy i redukować łagodnie zawartość nikotyny w organizmie. Dotyczy to wszystkich postaci preparatów. Siłę należy dobierać do stopnia uzależnienia- nałogowi palacze, którzy palą np. paczkę dziennie muszą rozpocząć kurację od wysokiej zawartości nikotyny. Osoby palące okazjonalnie nawet nie muszą wspierać się takimi środkami- tutaj wystarczy silna wola i motywacja.