Produkcja własnego wina daje nam nieograniczone możliwości smakowe. Wino można produkować z niemal wszystkich owoców, dzięki czemu każdy może wypracować sobie taką kompozycję owoców, które będą najlepiej spełniały jego oczekiwania. Oprócz owoców niezbędne jest także zastosowanie specjalnych drożdży, które przeprowadzą proces fermentacji.

Drożdże winiarskie to po prostu mikroskopijne, jednokomórkowe grzyby. Nie widać ich gołym okiem, ale mają one bardzo istotne znaczenie biologiczne dla każdego producenta napojów alkoholowych. Te niewielkie grzybki odpowiadają za fermentację alkoholową, czyli rozkład cukru do etanolu i dwutlenku węgla. Na świecie jest bardzo duża ilość różnych gatunków drożdży winiarskich, które są starannie selekcjonowane i rozmnażane. Poszczególne szczepy nadają się do produkcji różnych rodzajów trunków. Jakie należy wybrać do własnego nastawu?

Niektórzy winiarze nie dodają kupnych drożdży do nastawu, ale polegają na działaniu dzikich drożdży, które znajdują się w moszczu. Jednokomórkowe grzyby są bardzo powszechne i unoszą się w powietrzu, a następnie opadają na wszystko dookoła, także na naczynia, owoce i inne rzeczy, które wykorzystuje się do produkcji wina. Stąd też w każdym moszczu jest pewna ich zawartość. Ogromnym minusem tej metody jest brak kontroli nad ilością drożdży- tak naprawdę nie mamy pojęcia ile ich znalazło się w nastawie i jakie to gatunki. Drożdże winiarskie zawsze mają na opakowaniu podaną maksymalną ilość nastawu (w litrach), która będzie odpowiednia dla konkretnego gatunku i pozwoli uzyskać odpowiednią siłę fermentacji.

Szlachetne drożdże winiarskie dają niemal pewność, że wino będzie udane (oczywiście przy zachowaniu wszystkich innych zasad). Drożdże dzielą się na dwa podstawowe typy: aktywne i pasywne. Różnica między nimi jest bardzo duża, ponieważ pierwszy typ można wykorzystać od razu wlewając bezpośrednio do moszczu. Niektórzy jednak są zwolennikami tych pasywnych, które dopiero trzeba samemu namnożyć. Jest to wersja suszona, w której znajdują cząstki owoców, na których spoczywają drożdże. Aby zaczęły pracę i namnażanie, trzeba kilka dni wcześniej wykonać tzw. matkę drożdżową. Z reguły wykorzystuje się do tego sok owocowy lub wodę z cukrem i pożywką. Drożdże powinny się obudzić i rozmnożyć w przeciągu 3 do 6 dni. Dobór drożdży winiarskich powinien odbywać się pod konkretny rodzaj wina, np. szczep Malaga jest idealny do czarnych winogron i aronii, Tokay do moreli, gruszek, jabłek, białych winogron, Burgund do śliwek, bzu, wiśni, jagód, zaś Sherry do dzikiej róży, rodzynek, zbóż i białych porzeczek.