Któż z nas rano powstaniu z łóżka nie chciałby zjeść świeżego i chrupiącego pieczywa, które dałoby mu energię na cały poranek? Z pewnością każdy ma takie marzenie, ale nie każdy z nas ma ochotę z samego rana udać się do piekarni po świeży chleb czy bułki. Czy to oznacza, że nie ma innej możliwości? Oczywiście, że jest! Potrzebne są nam jedynie szczelne chlebaki, którym udaje się zachować świeżość pieczywa z poprzedniego dnia na kolejny dzień. I to bez konieczności ruszania się z domu. Istotną zaletą chlebaka jest jego umiejętność niwelowania stopnia wysychania pieczywa, a także ograniczenie ryzyka osiadania pleśni. Ale to nie koniec jego użytecznych funkcji, o których często się zapomina. To właśnie ten rodzaj wyposażenia kuchni sprawia, że na blacie kuchennym może zapanować ład i porządek, a jeśli dodatkowo będzie wykonany w żywej i ciekawej kolorystyce, to nada naszej jadalni prawdziwie dekoracyjnego charakteru.

Wydawać by się mogło, że podczas wyboru chlebaka nie ma nic spektakularnego. No bo albo nam się podoba i pasuje do wystroju kuchni albo nie. I zadanie rozwikłane. Nic jednak bardziej mylnego. Ważną kwestią podczas wyboru chlebaka są jego parametry, które decydują o tym, w jaki sposób ochronione zostanie pieczywo przed wysychaniem. Najczęściej możemy spotkać chlebaki pod postacią pojemników, czyli ich budowa składa się z dna, inaczej mówiąc pokrywki, a więc elementu nieruchomego oraz ruchomego, którym jest zdejmowana bądź uchylana pokrywa w zależności od konkretnego modelu. To od jego układu oraz jakości wykonania konstrukcji zależy proces cyrkulacji powietrza, która w kwestii utrzymywania świeżości przechowywanego w nim pieczywa ma szalenie ważne zadanie. Warto zwrócić uwagę, czy producent na pojemniku zadbał o zastosowanie specjalnych wywietrzników, przez które będzie dostarczane powietrze, aby na bułkach czy chlebie nie doszło do powstawania pleśni.

Sklepy oferują nam szeroki wybór chlebaków – począwszy od małych, tradycyjnych pojemników w kształcie klasycznego prostokąta czy owalu aż po bardzo wymyślne, niejako prawdziwe małe dzieła sztuki, które na pierwszy rzut oka nie wiele mają wspólnego z klasycznym ich odpowiednikiem. Jednak wygląd swoje, a tworzywo, z jakiego są wykonane chlebaki to całkiem inna sprawa.

Powszechnie mamy do wyboru pojemniki ceramiczne, plastikowe, drewniane, ze stali nierdzewnej, czy też wiklinowe. Materiał, jaki został użyty do produkcji danego chlebaka ma nie tylko na względzie jego walory estetyczne, ale również skuteczność w zakresie zachowywania świeżości pieczywa. Dlatego tworzywem najbardziej mile widzianym są surowce naturalne. Jednak ze względu na atrakcyjną cenę i często wymyślną kolorystykę i wzornictwo największym zainteresowaniem cieszą się pojemniki wykonane z plastiku, których niewątpliwą zaletą jest zdolność łatwego utrzymania w czystości. Generalnie chlebaki powinny być myte i czyszczone z zalegających okruchów w sposób systematyczny. Najlepiej przy użyciu środków przeznaczonych do kontaktu z żywnością.