Niezależnie od tego, czy lubimy żeglować, surfować, nurkować czy pływać, trzeba zadbać o swoje oczy podczas uprawiania wodnych sportów. Jak wybrać odpowiednią parę szkiełek? Rozpylona woda, sól, ekstremalne refleksy i stale zmieniające się światło. To tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi stoją projektanci okularów sportowych, którzy dążą do zapewnienia idealnej wizji osobom uprawiającym sporty wodne. Jakie są więc podstawowe zalety okularów do sportów wodnych? Które modele są najlepsze dla surferów, żeglarzy, pływaków i innych entuzjastów sportów wodnych?

Podstawowe wymagania

Okulary sportowe, przeznaczone do uprawiania sportów wodnych powinny przede wszystkim zapewnić 100% ochronę przed szkodliwymi promieniami UV-A i UV-B. W przypadku okularów przeciwsłonecznych bez szkieł korekcyjnych, należy szukać znaku CE i etykiety EN 1836: 1997, aby zapewnić sobie właściwą ochronę oczu. Aby zabezpieczyć się przed oślepiającymi refleksami, eksperci zalecają okulary sportowe z zintegrowanym filtrem polaryzacyjnym i odpowiednio powlekanymi soczewkami, które są tak wytrzymałe i odporne na pękanie, jak to możliwe. Rama powinna być również wytrzymała, a najlepiej wykonana z mocnego, lekkiego i nietłukącego się materiału.

Na głębokiej wodzie

Światło słoneczne tworzy oślepiające odbicia na powierzchni wody, co może prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia u surferów i żeglarzy. Właśnie dlatego okulary sportowe z profesjonalną redukcją blasku są dobrym wyborem dla tego rodzaju aktywności. okulary sportoweW profesjonalnych okularach soczewki przeciwsłoneczne zostały specjalnie tak zaprojektowane, aby sprostać trudnym warunkom wizualnym, jakie spotyka się podczas żeglarstwa i surfowania. Entuzjaści sportów wodnych doceniają rozwiązania, które oferują doskonale przejrzystą wizję, z doskonałym kontrastem kolorów w średnio intensywnym słońcu. Ale to nie tylko światło i woda obciążają nasze oczy - gryzące wiatry również mogą powodować problemy. Niektóre ramy do okularów do sportów wodnych zawierają wyjmowaną wewnętrzną ramę zaprojektowaną specjalnie do ochrony użytkownika przed wiatrem, zwykle wykonaną z materiału takiego jak wodoodporna guma piankowa. Oprócz tego, że jest bardzo wygodna, zapewnia również długoterminową ochronę oczu przed bolesnym zapaleniem spojówki i rogówki.

Gogle pływackie

Tego typu okulary sportowe oferują wiele korzyści dla osób obcujących bezpośrednio z wodą. Chronią oczy przed chlorem i słoną wodą oraz powstrzymują bakterie podczas pływania w jeziorze lub morzu. Ale i w przypadku gogli jest kilka ważnych rzeczy do zapamiętania. Być może najważniejszą radą jest wybór takich okularków, które ciasno przylegają do głowy, tak aby woda nie dostała się do środka nawet podczas najcięższych ćwiczeń. Regulowane paski są kluczem do optymalnego komfortu, umożliwiając w razie potrzeby zmianę szczelności gogli.