Okres czasu, kiedy dziecko pożywia się jedynie mlekiem mamy, szybko mija. Od 4 m.ż. maluch może być już gotowy do przyjmowania stałych pokarmów i jeżeli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, nie warto odwlekać tego momentu.

Pierwsze stałe posiłki dla niemowlęcia

Jeżeli planujesz zacząć rozszerzanie diety swojego malucha, dobrze będzie odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim, powinnaś dowiedzieć się, od jakich posiłków warto rozpocząć to zadanie. Na pewno nie może być to jedzenie w postaci dużych kawałków oraz tradycyjne potrawy jadane przez starsze dzieci i dorosłych. Najbezpieczniej będzie zdecydować się na jednoskładnikowe dania, przygotowane z popularnych warzyw i owoców, które charakteryzują się lekkostrawnością i mają najmniejsze szanse wywołać alergię. Zaliczamy do nich marchew, ziemniaki oraz dynię. W dalszej kolejności mogą być to owoce takie jak jabłko. Warzywa lub owoce powinny zostać uprzednio zmiksowane lub starte na drobną papkę, a następnie podawane dziecku w niewielkich ilościach. Pierwszy kontakt niemowlęcia ze stałym pokarmem może skończyć się na jednej lub dwóch łyżeczkach. Dzięki temu, upewnisz się czy konkretny rodzaj jedzenia nie mu nie szkodzi. Dzieci w wieku ok 4 m.ż. jeszcze nie siedzą, dlatego wszelkie posiłki powinnaś podawać mu w pozycji półleżącej. Jeżeli dziecko będzie leżało zupełnie płasko, ryzyko zakrztuszenia będzie całkiem spore.

Krzesełko do karmienia dla siedzących dzieci

Siedzącemu dziecku potrzebne będzie odpowiednie krzesełko do karmienia. Z jego pomocą czas posiłków będzie dużo przyjemniejszy. Po pierwsze dlatego, że posiada ono zazwyczaj odpowiednie zabezpieczenia, które nie pozwolą maluchowi spaść na ziemie. Dzięki temu, będziesz mogła krzątać się po kuchni bez ciągłego odwracania wzroku w stronę pociechy, co może być nieco frustrujące. Po drugie, krzesełka do karmienia są produkowane z materiałów, które w łatwy sposób wyczyścisz po jedzeniu. Ma to spore znaczenie, ponieważ małe dzieci nie potrafią jeść w zgrabny i czysty sposób, więc krzesełko do karmienia po skończonym posiłku może być mocno ubrudzone. W sklepach znajdziesz różne modele krzesełek, które możesz dostosować do własnych potrzeb. Niektóre z nich są nieruchome. Inne posiadają ruchome kółka, które umożliwiają jego szybkie przestawienie bez konieczności wyjmowania z niego dziecka. Poza tym, krzesełka do karmienia występują w rozmaitych barwach i wzorach, co pozwoli Ci na wybór modelu w ulubionych odcieniach lub kolorach pasujących do wystroju kuchni.