Większość z nas lubi smacznie zjeść. Współcześnie mamy praktycznie nieograniczony dostęp do produktów z całego świata, z których możemy stworzyć najwymyślniejsze dania. Ale nie zawsze tak było... Zanim ludzkość wymyśliła lodówki, musieliśmy wymyślić inne sposoby na przechowywanie żywności. A także szukać produktów o długim terminie przydatności do spożycia.
Czy istnieją produkty spożywcze, które nigdy się nie psują?
Na początek powinniśmy wspomnieć o miodzie. Prawdziwy miód podlega procesowi krystalizacji, bywa że zmienia kolor, ale nigdy się nie psuje. Dowodem na to jest odkrycie archeologów z 2015 roku. W jednym z grobowców znaleźli szczelnie zamknięte pojemniki z miodem, który miał ponad 3 tysiące lat. Po otwarciu okazało się, że miód jest nadal jadalny. Upływ czasu nie miał na niego żadnego wpływu.
Długi termin przydatności do spożycia ma ryż. Oczywiście jeśli będziemy go odpowiednio przechowywać. Najlepiej sprawdzą się szczelne opakowania, które odizolują ziarna od wilgoci i moli spożywczych. Co ciekawe biały ryż jest trwalszy niż ten brązowy, a to dlatego że zawiera mniej tłuszczów. W podobny sposób możemy przechowywać kasze. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przez długi czas będą smaczne i zdrowe.
Nie psują się mocne alkohole, butelka szkockiej idealnie nadaje się do wypicia, nawet kilka lat po otwarciu. Natomiast szczelnie zamknięte trunki, przechowywane w odpowiednich piwnicach z biegiem czasu zyskują na wartości. Trzydziestoletnia whiskey potrafi kosztować krocie. Podobnie ma się rzecz z winami. W Wielkiej Brytanii znaleziono butelkę cherry pamiętającą czasy Henryka VII. Trunek przetrwał pożar Pałacu Buckingham i wedle specjalistów idealnie nadaje się do spożycia. Czy ta historyczna butelka zostanie kiedykolwiek odkorkowana? Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.
Naturalne środki konserwujące. Gdzie ich szukać?
Jednym z nich jest ocet. Nigdy się nie psuje i właściwie nie jesteśmy w stanie go zmarnować. Ocet jest świetną substancją konserwująca, przy jego pomocy możemy przygotować smaczne marynaty. W ten sposób zabezpieczamy warzywa i owce przed zepsuciem.
Kolejnym naturalnym konserwantem, który nigdy się nie psuje jest sól. Sól absorbuje wilgoć i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Przy pomocy soli w dawnych czasach konserwowano żywność, na przykład mięso czy ryby.
Nie możemy zapominać o cukrze. Drugi, po soli naturalny konserwant. Cukier podobnie jak sól zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, a także absorbuje wodę. To dlatego domowymi dżemami możemy się cieszyć przez długi czas.
Podsumowując istnieją produkty, które mają bardzo długi termin przydatności do spożycia. Ale musimy pamiętać żeby odpowiednio je przechowywać. W innym przypadku nawet wieczny miód nie przetrwa.