Bieganie to coraz popularniejszy sport. I dobrze - niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawia kondycję, zdrowie i samopoczucie. Jednak, żeby odczuć zbawienny wpływ biegania na nasz organizm, musimy pamiętać, by dobrać odpowiedni ubiór, który uchroni nas przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprawdź, jak to zrobić.

Ubiór na treningi - cechy dobrego ubioru.

Zanim zabierzemy się za dobranie odpowiedniej odzieży do biegania, powinniśmy poznać jej cechy, by wiedzieć czym kierować się w trakcie zakupów. Dzięki temu, możemy uniknąć wpadki, która zmniejszy nasz komfort w trakcie treningu i ochronić nasz portfel przed stratą pieniędzy.

  • Wygoda.  Dobra odzież do biegania nie powinna krępować ruchów wykonywanych w trakcie ćwiczeń. Powinna być komfortowa i nie powodująca podrażnień skóry.
  • Oddychanie. Skóra w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego bardzo się poci. Dlatego ważne jest, by materiał, z którego wykonana jest odzież, umożliwiał oddychanie skóry.
  • Wysoka jakość. Jakość materiału, szwów i całego ubioru powinna być jak najwyższa. Daje to komfort oraz gwarantuje długi okres użytkowania. Czasami warto odpuścić kupno taniego produktu, na rzecz tego nieco droższego. Jaki ma sens kupowanie koszulki czy legginsów, które wyrzucisz po miesiącu? Postaw na solidną odzież, która będzie wygodna i trwała. Pamiętaj jednak, że  cena nie zawsze idzie z jakością. Uważnie przeczytaj opis produktu.

Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest najlepsza odzież do biegania? Odpowiedź brzmi - to zależy, ponieważ jest to sprawa mocno indywidualna. Czynników jest całe mnóstwo i od nich zależy, jaka odzież będzie dla nas najlepsza.

  • Pora roku. Wolisz biegać latem czy zimą? W ciepłe, słoneczne dni ubiór powinien być przede wszystkim przewiewny. Zimą warto postawić na odzież termoaktywną.
  • Pora dnia. Jeżeli ćwiczysz w ciągu dnia, dobierz ubranie według własnego gustu. odzież do bieganiaJeżeli wieczorem lub nocą - pamiętaj, by zawierała odblaskowe elementy. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy twoja trasa przebiega przez miejsca nieoświetlone. Bezpieczeństwo podczas treningu jest najważniejsze. Pamiętaj też, że sama odzież w neonowych kolorach nie wystarczy - również ona powinna zawierać odblaski, by kierowca mógł cię zobaczyć z daleka.
  • Teren. Ma znaczenie w przypadku doboru butów. Inne sprawdzą się na miejskim asfalcie, inne na nieutwardzonej drodze.

Kupno pierwszej odzieży do biegania może wydawać się trudnym zadaniem, jednak pamiętając o powyższych radach, łatwiej wybierzemy taką, która będzie odpowiadać naszym potrzebom.