Niemożliwym jest także określenie jednego, uniwersalnego sposobu na produkcję wina. W każdym regionie świata, w którym to produkuje się wino, istnieją nieco inne przyzwyczajenia i zwyczaje. Dlatego też, win jest tak dużo, a każde z nich smakuje odmiennie.

Jak przebiega produkcja wina?

Pomimo, iż jak już wcześniej wspomniano, proces produkcji znacząco się różni w zależności od producenta, to pewne czynności trzeba wykonać zawsze.

To od czego należy zacząć, to bez wątpienia uzyskanie soku z winogron. W dzisiejszych czasach, nie jest to już tak skomplikowana czynność jak kiedyś, ponieważ w zasadzie od początku do końca wykonywana jest przez maszyny. Jednakże, już na tym, wydawałoby się mało skomplikowanym etapie, widoczne są różnice pomiędzy producentami win. Sok z winogron może być bowiem wyciskany z różną siłą. Od tego, z jaką siłą będzie pracowała maszyna, zależy smak wina.

Sok otrzymany z winogron nazywa się moszczem. Gdy zostanie on wymieszany z pestkami, a także ze skórkami z winogron, powstaje tak zwana miazga. Wtedy to rozpoczyna się proces, w którym decyduje się, jaki aromat i smak będzie miało wino. Jest to tak zwany proces maceracji. Następnie, przeprowadza się proces fermentacji, który to trwa zwykle kilka dni. Na jakość otrzymanego wina wpływ ma bardzo wiele czynników pojawiających się na tym etapie. Jest to między innymi temperatura.

Gdy wino zostanie już odpowiedni sfermentowane, przechodzi się do kolejnego etapu produkcji wina jakim jest oddzielenie wina obciekłego od wina tłoczonego. To pierwsze jest lepszej jakości i sprzedaje się je o wiele drożej. Po rozdzieleniu wina, przechodzi się do ponownej fermentacji. Na tym etapie, fermentacja ma na celu zamienienie kwasu jabłkowego na kwas mlekowy.

Na zakończenie, odbywa się proces, który nadaje winu ostateczny smak. Jest to proces dojrzewania. Wina dojrzewają czasami nawet i przez kilka lat. Najczęściej przechowywane są wtedy w beczkach, wykonanych z różnego rodzaju drewna.

Jeżeli chciałbyś zgłębić tajniki domowej produkcji wina oraz zaopatrzyć się w odpowiedni osprzęt oraz wszelkie odżywki - sprawdź koniecznie na Winodomowe.pl