Życie nas nie rozpieszcza. Ciągły stres, presja, konieczność bycia dobrym w dom i pracy. Dobrym przełożonym, podwładnym, rodzicem, partnerem, kochankiem. Mieć czas, popularne hobby, pieniądze, nowoczesne meble, gadżety, zabawki. Nie wszyscy nadążają. 
Dla wielu codzienne życie staję się niesamowitą plagą stresów, załamań, wreszcie chorób. Jeszcze nigdy choroby, takie jak nerwica, depresja, wszelkiego rodzaju fobie, nie były tak popularne. Nic dziwnego, że popularność zdobywa również lek uspokajający.
Generalnie leki możemy podzielić na te słabsze – dostępne bez recepty, oraz te mocniejsze, które może nam przepisać tylko lekarz. Wydawać się może, że leki bez recepty są bezpieczne i można je zażywać bez kontroli lekarza. Nie oznacza to jednak, że kupując lek, możemy go zażywać jak cukierki. Nie bez przyczyny podana jest informacja w reklamach, na pudełku, że najpierw warto zapoznać się z informacją o leku. Poznać jego wpływ na codzienne życie, inne tabletki, prowadzenie samochodu, dotychczasowe choroby. Tylko wtedy lek uspokajający będzie bezpieczny i skuteczny.