Jazda motocyklem to dla wielu osób prawdziwa pasja. Wiatr we włosach, poczucie pędu, wygodne, lekkie przemieszczanie się. Jednak każdy, kto decyduje się na zakup motocykla i rozpoczęcie tej niezwykłej przygody, musi brać pod uwagę fakt, że konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo jazdy. Na samym motocyklu zakupy się nie kończą. Należy zadbać o odpowiedni sprzęt i odzież motocyklową, które będą chronić ciało podczas ewentualnego upadku. Jakie elementy są najważniejsze?

Strój motocyklowy

Rękawiczki motocyklowe

Przede wszystkim konieczny jest kask. Najbezpieczniejszy jest kask szczękowy, który chroni największe partie ciała. Ważne, by miał przyciemnianą szybkę, która zapewni klarowność widzenia podczas jazdy w słoneczne dni. Nie można zapomnieć także o kurtce motocyklowej. Może być skórzana lub wykonana z materiałów tekstylnych, jednak powinna być zaopatrzona w ochraniacze łokci, ramion i, co najważniejsze - pleców. Nie warto oszczędzać na kurtce ani kasku - to one mają największe znaczenie, jeśli chodzi o zapewnienie motocykliście bezpieczeństwa. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku rękawic. Rękawiczki motocyklowe są skórzane, dzięki czemu chronią dłonie przed wiatrem, który potrafi dawać się we znaki szczególnie podczas szybkiej jazdy, nawet w upalne dnu. Rękawiczki motocyklowe powinny chronić dłonie również podczas upadku - utwardzone na kostkach zapobiegną trwałym i bolesnym urazom.

Dodatkowe elementy stroju

Choć nie jest to aż tak istotne jak wymienione dotychczas elementy, warto zaopatrzyć się także w spodnie oraz buty motocyklowe. Część motocyklistów kupuje całość kombinezonu ochronnego, zamiast osobno dobierać kurtkę i spodnie. Zdecydowanie daje to większą gwarancję bezpieczeństwa, jednak nie jest to tania inwestycja, przez co najczęściej decydują się na nią osoby, które jeżdżą maszynami o dużych pojemnościach lub często wybierają się w dalsze trasy. Na rynku jest bardzo duży wybór spodni motocyklowych - od skórzanych, po dżinsy z ochraniaczami na kolanach. Buty motocyklowe są dopełnieniem stroju motocyklisty. Wysokie, chroniące kostkę, są wykonane z trwałych materiałów, a przy tym nie ograniczają swobody ruchów podczas prowadzenia pojazdu. Najważniejszymi elementami stroju motocyklisty są więc kask, kurtka z ochraniaczami oraz rękawiczki motocyklowe. Jednak by mieć pewność, że zapewniliśmy sobie maksymalne bezpieczeństwo, warto zainwestować także w odpowiednie spodnie i buty. Strój motocyklowy posłuży przez wiele lat, a znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo odniesienia bolesnych obrażeń.